Kravata je neizostavni odjevni dodatak javnih osoba, službenika, političara, a dolazi u raznim uzorcima i bojama te je u svijetu priznata kao hrvatski proizvod što ste do sada sigurno već čuli.
Ovaj tekst posvetit ćemo bojama kravata te psihologiji koja stoji iza istih. Ukoliko vas zanima kako je točno nastala i zašto je to deklarirano i priznato kao hrvatski proizvod klikom na ovdje otvorite jedan od naših prošlogodišnjih članaka te saznajte.
Brojni su psiholozi izradili studije na temelju kravata i značenja njihovih boja. Iako ćemo se u članku baviti isključivo bojama, pri izboru iste uvijek treba pripaziti i na boju ili teksturu odijela.
Definitivno nije slučajnost što većina nosi crvenu kravatu…
Definitivno nije slučajnost što većina političara nosi crvenu kravatu. Unatoč tome što često predstavlja boju stranaka s lijeve strane političkog spektra, mnogi je nose jer crvena boja predstavlja snagu, hrabrost i strast. Isto tako važan je i ton boje jer tamna crvena pomaže izgraditi povezanost i povjerenje između osobe koja je nosi i sugovornika ili slušatelja. Svijetla se pak koristi u mnogo opuštenijim situacijama i razgovorima.
Žuta je boja standard u nekim državama poput Engleske, a u drugim zemljama na nju se gleda kao veselu, to jest kao na boju koja budi optimizam. Ona je vibrantna i pokazuje pozitivnu energiju osobe koja je nosi.
Ukoliko želite pokazati samopouzdanje, prema studijama najbolje bi bilo nositi ljubičastu kravatu. Za nju se isto misli da ostavlja najbolji prvi dojam. Ljubičasta je također tradicionalni prikaz bogatstva, to jest imućnosti. Važno je naglasiti da u politici osobe centralne, to jest liberalne strane spektra često koriste ovu ili roza boju kako bi naglasili svoja uvjerenja i stavove.
Pri izboru je najneupadljivija boja od svih…
Dosta češće primijetit ćete plave kravate što nije ni čudo jer upravo je plava boja ona koja odiše smirenošću i sigurnošću. Plava se smatra najsigurnijom bojom pri izboru jer je najneupadljivija od svih te odaje znakove poštenja (op.a. ne treba shvaćati doslovno). Najučestalije je nose pripadnici stranaka desnih uvjerenja koji zastupaju demokratske vrijednosti.
Pokazati bogatstvo osim ljubičastom možemo i zelenom bojom. Ta se boja, naime, smatra bojom novca. Ako je presvijetla, onda previše ometa. Međutim, ako je previše tamna, može je biti teško uskladiti s odijelom. Treba biti posebno pažljiv prilikom slaganja takvih kombinacija, no ista može biti pun pogodak. Kada je riječ o ekologiji ili stranci koja se zalaže za okoliš i prirodu, zelena je kravata neizostavni simbol.
Crna kravata može biti previše…
Preostaje nam crna boja, boja koja je savršena za službene večere ili zabave jer odaje eleganciju i prisutnost. Međutim, crna može biti i previše za nekakve svakodnevne sastanke i slično. Tada bi bilo pametno kombinirati odijelo s nešto suptilnijom bojom kao što je siva.
Vjerujemo da ste saznali nešto novo te da ćete pomnije promisliti jednom kada ugledate kravate ili budete birali kravatu za neku prigodu.
Milenijska kravata u Maruliću
I ove smo godine ponovno fotografirali sada već tradicionalnu milenijsku fotografiju kravate u školskom dvorištu. Inicijatori su ove ideje, kao i prethodnih godina, profesorica Katarina Žanetić i naša knjižničarka Karolina Viđak. Također je u realizaciji projekta pomogla i profesorica Marijana Munitić Jakšić. Milenijsku fotografiju napravio je učenik Luka Perković.