Prošlog je tjedna naša škola bila domaćin edukacije pod nazivom Informiraj se i raspravljaj o EU. Istu je organizirao Forum za slobodu odgoja u sklopu projekta EUNITE. Osim naše gimnazije, u edukaciji su sudjelovali i učenici iz Ekonomske i upravne škole Split, Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju Split i Srednje škole Jure Kaštelan iz Omiša.
Suradnja među EPAS školama
Učenici su, inače junior ambasadori EPAS programa, tako tijekom dva dana (18. i 19. listopada) raspravljali o važnosti medijske pismenosti, izbornog sustava u Europskoj uniji, o aktualnim temama poput informiranja preko danas sveprisutnog TikToka, ali i o trenutnom stanju na Bliskom istoku.
Osim samih predavanja i prezentacija, u sklopu edukacije učenici su imali i nekoliko grupnih zadataka o tim temama koje su potom prezentirali ostalim sudionicima.
Medijska pismenost je u današnjem dobu ključna komponenta građanskog odgoja. Upravo medijski pismen čovjek lako će prepoznati lažne vijesti, manipulaciju, ali i jako važnu pristranost pojedinih medija.
Kako funkcionira izborni sustav u Europi, ali i što su referendumi i njihova važnost bila je također jedna od tema predavanja. Baš o referendumima pričali smo na primjeru Brexita.
Od izuzetne važnosti je da učenici sudjeluju na ovakvim edukacijama, terenskoj nastavi i sličnim programima obrazovanja koja nisu ono formalno. Ono na što smo naviknuli u klasičnom školskom sustavu. Oni kroz aktivno promišljanje, umjesto pasivnog upijanja informacija, čine ono obratno. Učenike potiču da kroz aktivno sudjelovanje rješavaju probleme te da kritički promišljaju.