Pišu: Andrea Dadić i Maja Šuta
Kad bismo vas pitali da navedete barem jednu osobu iz vašeg društva koja voli učiti, vjerojatno se ne biste lako sjetili. Samo rijetki vole učiti ono što nam obrazovni sustav nameće, a možda i oni lažu kako bi si olakšali usvajanje gradiva. Nažalost nitko se nije rodio s usvojenim znanjima pa smo primorani uložiti napor i završiti školu. Međutim, veliki se broj učenika susreće s problemima u učenju jer nisu na vrijeme naučili kako učiti. Znamo da ne možemo napraviti čuda, ali mi ćemo vam dati nekoliko savjeta kako biste mogli lakše i učinkovitije učiti.
1. Naspavajte se
Spavanje je jako važno za različite aspekte funkcije mozga, a to uključuje koncentraciju i produktivnost. Neprospavane noći uzrokuju slabo pamćenje i dekoncentriranost. Dobar san poboljšava vještine rješavanja problema te uspješnost pamćenja.
2. Ostavite mobitel
Svima nam je poznato da korištenje mobitela ometa koncentraciju i smanjuje produktivnost. Tako da kada imate važan ispit, dajte mobitel nekom članu obitelji da vam ga pričuva i sigurno ćete gradivo naučiti puno brže.
3. Pronađite tehniku učenja koja vam odgovara
Ukoliko slijedite ovaj savjet definitivno ćete si mnogo olakšati učenje, samo trebate otkriti koja vam tehnika učenja najbolje odgovara. Možda ste tip koji lakše nauči uz podcrtavanje markerima ili ste tip koji izrađuje umne mape… Svi smo različiti pa se ta različitost očituje i u načinu učenja. Kada pronađete tehniku koja vam najviše odgovara, vidjet ćete kako će se nizati petice.
4. Napravite vlastite bilješke
S obzirom da svi imamo svoje tehnike učenja, iste traže i različite vrste bilješki. Stoga je naša preporuka da sami napravite vlastite bilješke, a u tom procesu dosta ćete gradiva i naučiti.
5. Organizirajte se
Pobrinite se da pripremite sve materijale i pribor prije početka učenja. Ako se stalno dižete po nešto, vaša koncentracija slabi i rezultat učenja nije dovoljno uspješan.
6. Učite kratko, ali često
Neuronska mreža zadužena za pamćenje i razumijevanje razvija se za vrijeme spavanja pa je redovan san jako važan, osobito između učenja. Dakle, za dobar rezultat potrebno je učiti svaki dan, a ne noć prije ispita.
7. Napravite dobar plan učenja
Planiranje vremena koje ćete potrošiti na učenje i raspodjela gradiva uistinu pomažu. Napravite sebi raspored te odredite prioritete. Naš savjet jest da najteže predmete učite kad ste najodmorniji i imate najviše energije, a druge ostavite za kasnije. Budete li se pridržavali plana, osjetit ćete veliko zadovoljstvo kad ga cijelog i realizirate.
8. Pauzirajte
Potrebno je napraviti pauze u učenju jer će iste popraviti vašu koncentraciju. U pauzama odmorite, pojedite ili popijte nešto pa čak i odspavajte. Nemojte samo pretjerati s pauzom pa da ona potraje 2 do 3 dana.
9. S kolegama iz razreda provjerite svoje znanje
Možda vam je to smiješno, ali kolege iz razreda u istom su problemu kao i vi. Tko vam onda može pomoći bolje od njih? Imate iste profesore, upoznali ste se s njihovim metodama provjere znanja i ostaje vam samo da pomognete jedni drugima. Ispitujte se međusobno, napravite kviz znanja i slično.
10. Motiviraj se
Zadnje, ali ne i manje važno jest to da pronađete motivaciju za učenje. Razmišljate o budućnosti i nemojte da vaš pristup prema učenju bude baziran na pitanju „Što će meni ovo trebati u životu? jer se na tome ne temelji uspješnost. Motivirajte se razmišljanjem o dobrim ocjenama koje će vas potaknuti da budete ustrajni u učenju i dalje. I zapamtite – znanje je nešto što vam nitko ne može oduzeti!
Nadamo se da ćemo vam naši savjeti barem malo pomoći, ali prije svega važna je vaša volja i želja da postanete što uspješniji u učenju i školi.