Kada se spominje rat, gotovo uvijek govorimo o razrušenim gradovima i ljudskim žrtvama. Naravno da je ljudska žrtva najveća i da samo jedan izgubljen život čini svakoga gubitnikom u ratu. Međutim, jeste li se nekad zapitali što se događa s okolišem za vrijeme rata ili oružanog sukoba? Vjerojatno niste.
Dok se svi bavimo brojevima, točnije brojem ranjenih i mrtvih te iznosom štete u razorenim gradovima, okoliš često ostaje prikrivena žrtva rata. Ujedinjeni narodi prepoznali su problem izrabljivanja okoliša pa je zato 2001. godine 6. studenog proglašen Međunarodnim danom prevencije izrabljivanja okoliša u ratu i oružanim sukobima. Ukoliko je ekosustav ratom uništen, a prirodni resursi iscrpljeni, onda ni mir ne može biti trajan. Nerijetko su oružani sukobi upravo povezani s iskorištavanjem prirodnih resursa kao što su nafta, plin, zlato, šume, plodno tlo i pitka voda.
I sami živimo u vremenu kada vidimo koliko su prirodni resursi važni i koje se tenzije zbog istih stvaraju među različitim državama. Upravo je zato važno obilježavanje ovog datuma kako bi se podigla razina svijesti o važnosti okoliša koji nije neuništiv.
Povodom skore 30. obljetnice pada grada Vukovara, učenice s izborne nastave povijesti izradile su pano pod mentorstvom profesorice Ide Marin kojim se upravo želi ukazati koliko rat može razarajuće utjecati i na okoliš.