IV. gimnazija Marko Marulić već je prepoznata od strane Erasmus + partnera. Zahvaljujući i prethodnim suradnjama, ovaj je put bila domaćin profesorima iz Litve koji su u sklopu K1 projekta posjetili Split. Naši su gosti bili zainteresirani za provedbu nastave iz STEM područja, ali su ih također zanimali i primjeri dobre prakse iz drugih predmeta. U Splitu su boravili od 25. do 29. listopada 2021. godine, a što su sve vidjeli pročitajte u nastavku.
Naši Erasmus partneri došli su iz Alytaus Jotvingiu gimnazije zahvaljujući prethodnoj suradnji s profesoricom Natalijom Palčić. Prvi dan upoznavali su grad kao i našu školu. Školom ih je provela profesorica Danijela Visković Veršić pa su imali priliku čuti nešto više o Marku Maruliću i njegovoj Juditi. Zatim su se obje škole prezentirale. Prvi je dan zaključen sastankom na kojem su se prošli ciljevi i koraci realizacije projekta.
Drugog su dana naši gosti vidjeli primjere dobre prakse na fakultativnim predmetima iz STEM područja. Za vrijeme fakultativne nastave iz Mikroračunala profesorice Gorjana Karaman i Frana Perišić pokazale su kako učenici programiraju semafor. Na fakultativnoj nastavi iz predmeta Eksperimentarij nazočili su provedbi različitih eksprimenata. Učenici su radili eksperimente dokazivanja ugljikova (IV) oksida, razdvajanja sastojaka i smjese (ekstrakcije, kromografije) i „vatrometa boja“ u različitim vrstama mlijeka. Profesorica Marine Podrug mentorirala je učenike. Potom je organiziran okrugli stol s provoditeljima projekta na temu STEM edukacije u školi. Teme o kojima se raspravljalo jesu europske nacionalne i školske politike vezane uz STEM područje te izazovi, prilike i utjecaji na učenike i nastavnike.
Treći dan profesorica Ojdana Barčot održala je ogledni sat iz STEM područja na temu Periodni sustav elemenata. Potom je organizirana virtualna konferencija nastavnika uključenih u projekt. Na konferenciji su se podijelila po dva primjera dobre prakse iz svake škole te se o istima raspravljalo. Također su se prepoznale potencijalne buduće suradnje. Zatim je organizirana radionica na temu Poduzetništvo u školi koju su držali profesorica Natalija Palčić i ravnatelj Alytaus Jotvingiu gimnazije Donatas Vasiliauskas. Na radionici su učenici osmišljavali svoju poduzetničku ideju i utvrđivali potrebne resurse. Prethodno su imali brainstorming o problemima koje bi trebali riješiti u zajednici, a zatim su osmišljavali poduzetničku ideju kojom bi se isto moglo realizirati.
Četvrtog dana odveli smo naše Erasmus partnere u MediLS, neovisni međunarodni i neprofitni znanstveno istraživački institut. Isti je vođen od strane profesionalaca posvećenih uspostavi Međunarodnog centra izvrsnosti vodećeg u području prirodnih znanosti, a osmišljenog i utemeljenog na inicijativu profesora Miroslava Radmana. Istraživački rad instituta usmjeren je na razvoj originalnih multidisciplinarnih pristupa temeljnim pojmovima molekularne biologije i funkcioniranja živih organizama. Također su sasvim slučajno imali priliku razgovarati s utemeljiteljem. Potom je održan sastanak s ciljem osmišljavanja forme suradnje iz STEM područja te kako bi se ta suradnja potencijalno mogla nastaviti.
Peti dan naše smo goste odveli u NP Plitvička jezera te ih tako upoznali s prirodnim, ali i kulturnim bogatstvima Lijepe Naše. Time je naše druženje došlo kraju, ali nadamo se da će se suradnja nastaviti na nekim novim projektima.