Svake godine 8. ožujka obilježava se Međunarodni dan žena. Taj datum rezerviran je za slavljenje žena i njihovih postignuća, ali služi i kao podsjetnik na izazove i borbe s kojima se svakodnevno suočavaju u borbi za ravnopravnost. Iako se nekima možda čini kako se postigla ravnopravnost među spolovima, svijet je još uvijek daleko od toga. Međutim, feministički pokret, koji je zahvatio svijet, kontinuirano se bori za promjene u društvu kojima će se postići jednaka prava i mogućnosti za sve. Feminizam je termin nerijetko povezan s raznim stereotipima, osudama i izrugivanjima. Međutim, moramo napomenuti kako je takvo mišljenje s vremenom izgubilo svoju snagu zbog čega danas i ja kao žena imam pravo sjediti i pisati o ovoj temi.
Borba za jednakost i pravednost
Feminizam je naziv za skupno pokretanje promjena u neravnopravnosti spolova kako u društveno-socijalnom kontekstu, tako i u politici i ekonomiji. To je pokret koji se bavi različitim aspektima ženskog iskustva. Feminizam ima svoje ere i svaka era donosi sve veći otpor patrijarhalno uređenom društvenom poretku. Jedan od glavnih ciljeva feminizma jest prepoznavanje i suočavanje s društvenim nepravdama s kojima se žene suočavaju, a to su rodna diskriminacija, seksizam, nasilje te nejednakost prilikom zapošljavanja.
Put prema ravnopravnosti
U 19. stoljeću počinju prve pobune žena kao jedna od posljedica industrijske revolucije. Žene su se borile za vlastitu samostalnu egzistenciju, neovisnu o muškoj osobi unutar braka ili obitelji. Borile su se za mogućnost upravljanja imovinom, prava glasa i uživanja u nekim osnovnim stvarima koje su danas moguće i bez kojih gotovo da ne možemo zamisliti svakodnevnicu. Kasnije, šezdesetih godina prošlog stoljeća, žene ponovo započinju prosvjede protiv službi i vlasti koje ne brane žene u seksualnim napadima, nasilju u kući, nesrazmjeru plaća i mogućnosti zapošljavanja u odnosu na muškarce.
Radikalizam kao razlog nedostatka popularnosti feminizma
Kako su godine odmicale, pojam feminizma izgubio je na vrijednosti jer se razgranao u radikalizam pa nije ni čudo što ponekad biva neshvaćen. Ekstremni feminizam, često poznat i kao radikalni feminizam, predstavlja graničnu struju unutar feminističkog pokreta koja se ističe svojim radikalnim stavovima i metodama djelovanja. Ovaj pravac teži temeljnim promjenama u društvu kako bi se postigla potpuna ravnopravnost spolova, ali način na koji to pokušava postići može biti kontroverzan i ponekad previše radikalan. Također, naglašava se patrijarhat kao osnovni izvor rodne nejednakosti, Radikalni feministi smatraju da struktura moći favorizira muškarce i to na štetu žena pa na taj način ograničava i njihove mogućnosti. Smatraju da se jedino rušenjem patrijarhata može krenuti prema ravnopravnosti. Ponekad su toliko radikalni da problem žele riješiti potpunom eliminacijom muškaraca iz društva što rezultira nasiljem prema muškarcima.
Međutim, feminizam ne briše bitnost muškarca, nego želi žene približiti muškarcima na svim područjima ljudskog život. Jednakost je temeljna istina ovakvog pokreta i zato je važno jednom godišnje imati simboličan dan za osvijestiti borbu nježnijeg spola za ista ili barem ne toliko loša prava glasa i izbora.
Proslava postignuća, podizanje svijesti i nastavak borbe za ravnopravnost
Kao što je već rečeno, Dan žena obilježava se 8. ožujka svake godine od 1909. kada su u državama poput SAD-a, Danske i Njemačkoj radni kolektivi žena iz tvornica stupale u prosvjede i konačno osnovale prve ženske sindikate.
Taj dan ukazuje na važnost žena u našim životima, njihovom doprinosu u životu svakog pojedinca, njihovim naporima, trudu i odricanjima. Žene su na kraju dana majke, lavice i zaštitnice, bake, prijateljice, kćeri i kume. One ne žele nadmoć, one ne žele ništa superiorno, nego samo da su viđene, saslušane, primljene na visoke pozicije radnih mjesta svojim zaslugama u ravnopravnoj konkurenciji. Žene žele da mogu završavati visoke stupnjeve obrazovanja, imaju pravo izbora za svoje tijelo i, ono najvažnije, žele da nisu objekti.
Zato gestom čestitanja, darivanja cvijećem daruj važne žene u svom životu. Pokaži im, barem osmog u mjesecu ožujku, da svojom snagom i osjećajima čine svaku kuću domom i cijeli svijet boljim mjestom za život!
Žene, sretan vam Dan žena!