Piše: Bruna Radanović
Prvi transnacionalni dijalog između Hrvatske i Italije, na temu Europska Unija danas i budućnost Europe, održan je 10. travnja 2019. godine.
U dijalogu su sudjelovali učenici IV. gimnazije „Marko Marulić” s izborne nastave Politike i gospodarstva kao i učenici Škole za dizajn grafiku i održivu gradnju iz Splita te gosti iz Italije.
Nakon pozdravnih govora, sudionicima dijaloga obratio se Branko Baričević, voditelj predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj te započeo razgovor na temu budućnosti Europe i važnosti razmišljanja mladih u Europi i njihovog sudjelovanja na izborima za predstavnike.
Krešimir Macan, stručnjak za odnose s javnošću, uspio je na zanimljiv i pristupačan način objasniti kako funkcioniraju političke kampanje te kako medijske manipulacije utječu na ljude utječu.
Tomislav Korman, predstavnik ureda Europskog parlamenta u RH govorio nam je o važnosti aktivnog sudjelovanja građana, posebice mladih, u europskim demokratskim procesima te statistikama izlaženja na izbore. Naglasio je važnost donošenja samostalnih odluka i izlaska mladih na izbore te nas pozvao na uključenje u kampanju „Ovaj put glasam”.
Nakon što su gosti završili svoja zanimljiva izlaganja, organizirane su radionice u kojima su mladi sudionici podijeljeni u mješovite hrvatsko – talijanske skupine te su na taj način potaknuti na dijalog o pitanjima:
– treba li Europska Unija imati više utjecaja u vanjskoj politici, socijalnoj politici, zaštiti sigurnosti, sigurnosti granica, oporezivanju i slično;
– jesu li ili nisu spremni plaćati porez izravno u proračun EU, npr. za emisije stakleničkih plinova, za održivi razvoj i okoliš, za borbu protiv plastike i njenog zagađivanja okoliša, za razdvajanje otpada i tako dalje;
– osjećaju li se više europskim građanima ili pak više građanima svoje zemlje?
Unatoč međusobnim različitostima, sudionici su dali gotovo identične odgovore i samim time pokazali da svi imamo isti konačni cilj te da nas EU svojom kohezijskom politikom vuče naprijed k ugodnijem i uređenijem građanskom životu i društvu. UJEDINJENI U RAZLIČITOSTI!