I ovog smo četvrtka sudjelovali u online razgovoru sa hrvatskim zastupnicima u Europskom parlamentu na temu važnosti očuvanja mentalnog zdravlja. U razgovoru su sudjelovali Sunčana Glavak, Ruža Tomašić, Tomislav Sokol, psihologinja Ivana Ćosić Pregrad te učenici – junior ambasadori Škola ambasadora Europskog parlamenta koji su eurozastupnicima postavljali pitanja u vezi najavljene teme.
Korona je preko noći zaustavila sve, čime je otežala naš život i postavila nove izazove za naše mentalno zdravlje. Psihologinja Ćosić naglasila je kako je ova kriza zapravo traumatski događaj jer predstavlja ugrozu za naš život i naših bližnjih, a osobito dotiče naš osjećaj sigurnosti.
U razgovoru smo saznali da krizne situacije postavljaju nove emocionalne zahtjeve pred nas i traže različite kreativne načine prilagodbe na krizu izazvanu koronavirusom. Sve one stvari koje inače činimo kad se nosimo sa svakodnevnim problemima i teškoćama više nisu dovoljne i ne funkcioniraju u ovoj situaciji. Kod velikog broja ljudi pojavljuju se različite emocije što ih u konačnici vodi prema osjećaju uznemirenosti.
Sudionici su potvrdili da je situacija s koronavirusom zbunjujuća jer smo prisiljeni staviti naše živote na čekanje što nas dovodi do osjećaja bespomoćnosti i traži da se učimo životu s virusom.
Zaključak je da se trebamo osnažiti kako bismo izdržali ovu situaciju koja je teška i uzima puno energije za nošenje s različitim događajima i iskustvima. Za očuvanje našeg mentalnog zdravlja nužno je podržati sebe, smanjiti očekivanja i pronaći dobre završetke.
IZBORNA PiG