Vjerojatno niste znali da se u mnogim crkvama 17. siječnja dogodi promjena na jednom oltaru: sliku ili kip svima omiljenog svetog Antuna Padovanskog zamijeni lik svetog Antuna Pustinjaka. Ta dva sveca, osim što dijele isto ime, imaju i dosta podudarne živote jer su obojica svoj život u ranoj mladosti posvetila Bogu. Međutim, sveti Antun Pustinjak cijeli je svoj život proveo na samotnom mjestu te se posvetio materijalnom odricanju i duhovnom rastu.
Sveti Antun Pustinjak, potaknut milošću za vrijeme čitanja Evanđelja, kao 18-godišnjak odluči izvršavati Isusove savjete i želje o savršenom životu. Prvo je razdijelio svoje imanje siromašnima te se pridružio skupini samotnjaka u pustinji. Njegov se lik često prikazuje okružen domaćim životinjama, posebice svinjama. Naime, svinja simbolizira demone, požudu i proždrljivost te je znak njegove pobjede nad grijehom. Samim time postaje zaštitnik uzgoja svinja i ostale stoke pa mu se mnogi vjernici obraćaju za pomoć i zaštitu svoga blaga. Također je poznat kao čudotvorac i pomoćnik za ono što je ljudima potrebno za svakodnevnicu. Umro je u dobi od105. godina, a njegov je grob u pustinji otkriven čak dvjesto godina kasnije. Posmrtne mu ostatke kao relikvije čuvaju danas u Saint-Julienu kraj Arlesa u Francuskoj.
Zanimljiva je i činjenica da je svetac bolovao od kožne bolesti (herpes zoster) pa je zato proglašen zaštitnikom od kožnih bolesti.
U sklopu aktivnosti koje provodimo u okviru projekta Ekoškole, učenica Lucija Pušić izradila je crtež svetog Antuna Pustinjaka.