Pišu: Laura Dudan, Marija Kojundžić, Antonela Litović, Ena Meter
Svi smo svjedoci jedne teške školske godine koja će definitivno ostati zabilježena u našim sjećanjima. U samo jednom danu prešli smo iz naših školskih učionica u virtualne i tako završili nastavnu godinu. Iako smo bili pomalo preplašeni kako će sve to izgledati, brzo smo se pribrali i snašli. Shvatili smo da izvanredna situacija traži i izvanredne načine prepisivanja kako bismo dobili što bolje ocjene. Svi se nadamo da se ista situacija više neće ponoviti, ali treba biti spreman na sve scenarije pa vam zato maturanti otkrivaju načine prepisivanja u virtualnim učionicama.
Kada vam nastavnici najave virtualnu provjeru znanja, samo bez nervoze i upotrijebite jednu od sljedećih osam metoda prepisivanja.
1. Videopoziv s kolegama iz razreda
Videopoziv jako je dobra opcija za prepisivanje ukoliko niste na isti način spojeni i s predmetnim nastavnikom. Ova metoda omogućuje vam brzu razmjenu podataka i provjeru odgovora na pisanoj provjeri. Preporučujemo da se spojite preko platforme Zoom koja vam omogućuje dobru kvalitetu veze.
2. Okupite sve prijatelje u vašoj blizini
Već ste se i u školskim klupama uvjerili kako grupni rad dobro funkcionira pa je ista situacija i s radom od kuće. Okupite kod sebe doma sve prijatelje koji žive u vašoj blizini i upoznati su s materijom koju pišete na virtualnoj provjeri znanja. Posebno je praktično kad okupite prijatelje iz razreda i rješavate kviz na kojem su izmiješana pitanja. Svatko odgovara na određena pitanja pa drugi, kad dođu do istog, već imaju odgovor.
3. Usmeno odgovaranje preko videopoziva (Zoom, Skype, Whats App…)
Ovo je već viša razina koja zahtijeva i veću pripremu. Skratite lekcije i polijepite ih na malu udaljenost da vam je lako čitati bez žmirkanja. Topla preporuka jest da se služite ekranom od laptopa jer tako ne skrećete pogled i niste sumnjivi profesoru jer cijelo vrijeme gledate u kameru. Ono što je praktično kod ove opcije jest činjenica da dok sastavljate šalabahtere nešto i ostane u glavama.
4. Pomoć studenta
Ako poznajete nekoga tko studira određeni predmet, nemojte se ustručavati tražiti njegovu pomoć za postizanje što boljeg rezultata. Studenti su vam dobra opcija za postizanje što bolje ocjene jer su još uvijek mladi i željni pomoći te tako pokazati vlastito znanje, a i sami su nedavno bili u istoj poziciji.
5. Iskoristite pomoć ukućana
Iako ćete morati odslušati ono „sa mnom nitko nije učio“, vaši ukućani žele da postignete što bolje rezultate u školi. Bespomoćno im priđite te zamolite da vam pomognu jer ste iscrpljeni virtualnom nastavom. Ukućani, zabrinuti za vaše zdravlje, sigurno će pomoći. A i više glava bolje misli!
6. Hakiranje
Za ovu opciju prepisivanja potrebne su napredne informatičke sposobnosti, a djelomično i glumačke… Ukoliko se odlučite za ovu opciju, onda nemojte odmah hakirati jer isto uvelike narušava vaše moralne vrijednosti. Međutim, možete se odlučiti na bezazlenije opcije poput rad u podijeljenom zaslonu, lažiranja loše veze i slično…
7. Upoznajte profesora!
15 profesora – 15 ćudi! Zaboravili ste napisati zadaću? Kod nekih je dovoljno da jedna osoba napiše zadatke, a drugi samo trebaju promijeniti filter na slici. Normalno da vam ova opcija ne prolazi kod svih jer neki profesori poput Sherlocka Holmesa odmah uđu u trag ovom lažiranju.
8. Pronađite žrtvu
U svakom razredu postoji neki nadareni i izuzetni pojedinac koji prvi preda test. E, pa to je vaša nova žrtva! Oni obično znaju sva pitanja i, što je još važnije, točne odgovore. Dakle, budite s takvima u dobrim odnosima jer nikad ne znate kad ćemo prijeći u virtualne učionice.
Iako smo vam dali razne prijedloge, naša preporuka jest da ipak sjednete i naučite gradivo jer je znanje nešto što vam nitko neće i ne može oduzeti!