Međunarodni dan tolerancije obilježili smo sudjelovanjem na okruglom stolu na temu „Pristupačnost obrazovanja/obuke/aktivnosti ranjivim skupinama društva“ na kojem smo analizirali važnost i potrebu uključivanja ranjivih skupina u obrazovanje/obuku/aktivnosti s namjerom senzibiliziranja javnosti i ukazivanja na važnost integracije ranjivih skupina i u društvo i na tržište rada.
Na okruglom stolu sudjelovali su profesorica Natalija Palčić, starija ambasadorica Škole ambasadora Europskog parlamenta zajedno s mladim ambasadorima i njihovim kolegama, psihologinja Ana Majić iz Centra izvrsnosti, Đordana Barbarić, predsjednica Udruge Most, Zlatko Lovrić, socijalni radnik iz Lige za prevenciju ovisnosti i profesorica Marijana Munitić, koordinatorica volonterske sekcije IV. gimnazije „Marko Marulić“.
Profesorica Natalija Palčić naglasila je da bi obrazovanje trebalo biti osnovni činitelj društvene uključenosti za sve građane te da treba poticati osmišljavanje takvog sustava obrazovanja koji će biti u stanju nositi se s različitostima obrazovnih potreba i koje će omogućiti pristup svim zainteresiranima pa tako i cijelom spektru ranjivih skupina društva. U tom smislu, naglasila je i mogućnosti koje pružaju europski fondovi s financijskom podrškom za osmišljavanje projekata i aktivnosti usmjerenih rješavanju problema i pružanju obrazovne potpore ranjivim skupinama pružajući im tako obrazovno iskustvo i pripremajući ih za samostalan život aktivnih i produktivnih građana jer obrazovanje nije samo način borbe protiv socijalne isključenosti nego je i način postizanja ekonomskog napretka i društvenog razvoja.
Psihologinja Ana Majić iz Centra izvrsnosti naglasila je da se obrazovanje nadovezuje i na socijalne vještine nužne za socijalno uključivanje u društvo i na tržište rada te na unapređivanje njihovog osjećaja građanstva, a one se stječu druženjem i provođenjem različitih aktivnosti kroz formalno obrazovanje, ali i kroz raznovrsne programe udruga što je zapravo i smisao cjeloživotnog učenja.
Zlatko Lovrić, socijalni radnik iz Lige za prevenciju ovisnosti, predstavio je Ligin program obrazovanja zatvorenika i ovisnika tijekom i nakon izvršenja zatvorske kazne i naglasio važnost obrazovanja kao ključnog u pomaganju zatvorenicima u razvoju vještina za ponovni ulazak na tržište rada.
Profesorica Marijana Munitić, koordinatorica volonterske sekcije IV. gimnazije „Marko Marulić“ iznijela je svoja iskustva u radu s mladim volonterima te predstavila zanimljive projekte educiranja i informiranja o važnosti pomaganja u društvenom uključivanju ranjivih osoba koje provodi sa svojim učenicima, između ostalog i projekta podržavanja sportskih aktivnosti beskućnika iz Udruge Most.
Đordana Barbarić, predsjednica je Udruge Most, koja dugi niz godina radi s ranjivim skupinama, mladima, mladima u riziku, počiniteljima kaznenih djela, beskućnicima, ljudima koji žive na rubu i u dubokom siromaštvu. Osmišljavanjem i realizacijom nebrojenih projekata, vezanih za društveno uključivanje i suzbijanje siromaštva, zajedno sa svojim suradnicima pomogla je mnogim socijalno isključenim osobama, ali i naglasila da uvijek postoji prostor za napredak u pomaganju takvim osobama i razbijanju predrasuda prema marginaliziranim društvenim skupinama kroz bolju koordinaciju države s davateljima usluga i kroz educiranje i informiranje poslodavaca o mogućnostima uključivanja ranjivih skupina te poticanjem građanske solidarnosti.
Prezentacija ovakve količine pozitivne energije i inicijative za pozitivne promjene, koju svjedoče i provode sudionici okruglog stola, pokazuje da u našem društvu postoje mnogi koji su se spremni uključiti u različite aktivnosti u cilju općeg dobra te stoga ostaje otvoren poziv da im se priključimo i pokažemo svoju građansku opredijeljenost i za društveno dobro zajednice u kojoj živimo.